Zapytaj podologa o: retronychia
Retronychia jest schorzeniem, które w gabinetach podologicznych obserwuje się coraz częściej. W jego przebiegu dochodzi do przerwania ciągłości między łożyskiem a płytką paznokcia. Stan ten wymaga rozpoczęcia niezwłocznej terapii podologicznej, ponieważ narastające objawy utrudniają codzienne funkcjonowanie. O tym, czym jest retronychia i jakie są jej objawy, opowiada mgr Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk.
Co to jest retronychia i jakie są jej przyczyny?
Retronychia to wrastanie płytki paznokciowej w proksymalny wał paznokciowy. Oznacza to, że paznokieć zaczyna wrastać w kierunku macierzy. Jest to stan nieprawidłowy, który jest skutkiem przerwania ciągłości między łożyskiem, a płytką paznokcia. W efekcie zaczyna ona spełzać i jest wypychana przez nowy paznokieć. Jest to przyczyną pojawienia się wielu nieprzyjemnych dolegliwości.
Retronychia najczęściej dotyczy palucha. Może jednak występować na innych palcach stóp, a także dłoni. Wielu pacjentów przez długi czas jest nieprawidłowo diagnozowanych i leczonych z innego powodu (najczęściej grzybicy), co powoduje, że schorzenie postępuje. Dlatego ważne jest, aby trafić do doświadczonego podologa.
Przyczyny retronychii to:
- urazy mechaniczne,
- osteofit,
- intensywne uprawianie niektórych dyscyplin sportowych,
- noszenie ciasnego obuwia.
Powyższe czynniki powodują, że powstaje ucisk, który blokuje prawidłowy wzrost płytki paznokciowej.
Jakie są objawy retronychii?
Retronychia powoduje głównie ból i dyskomfort, które znacznie utrudniają, a nawet uniemożliwiają normalną aktywność – szczególnie chodzenie, ponieważ ucisk na paznokieć jest bolesny. Dolegliwości nasilają się z czasem. Pozostałe objawy retronychii to:
- nieprawidłowy wzrost płytki paznokciowej,
- zmiana zabarwienia płytki paznokciowej (żółte zabarwienie),
- zgrubienie płytki paznokciowej,
- zanokcica,
- zanik obłączka.
Retronychii towarzyszy stan zapalny, który objawia się zaczerwienieniem, obrzękiem w wale proksymalnym i tkliwością. Może pojawić się także wysięk spod proksymalnego fałdu paznokciowego lub ziarnina.
Jak podolog może pomóc przy retronychii?
Osoby, które obserwują u siebie objawy retronychii, powinny niezwłocznie zgłosić się do gabinetu podologicznego. Podczas konsultacji podolog przeprowadza badanie podologiczne. Na jego podstawie stawia diagnozę i planuje terapię. Leczenie retronychii polega na przeprowadzeniu zabiegu podochirurgicznego.
Na czym polega zabieg podochirurgiczny przy retronychii?
Zabieg podochirurgiczny przy retronychii polega na usunięciu proksymalnego elementu płytki paznokciowej, która wrasta w macierz. Pozostały fragment paznokcia pełni funkcję ochronną dla łożyska.
Zabieg podochirurgiczny przeprowadzany jest przez chirurga w znieczuleniu miejscowym. Trwa około 30 minut. Tkanki goją się szybko, dlatego rekonwalescencja jest krótka. Warto jednak pamiętać, że wskazane jest rozpoczęcie terapii podologicznej, która wspomaga regenerację łożyska i odrost płytki paznokciowej.
Jak wygląda terapia podologiczna po zabiegu podochirurgicznym?
Po zabiegu podochirurgicznym pacjent powinien samodzielnie wykonywać opatrunki oraz unikać przeciążania stopy. Terapia podologiczna przy retronychii jest ustalana indywidualnie dla każdej osoby. Może obejmować:
- stosowanie preparatów o działaniu miejscowym,
- klamry ortonyksyjne,
- indywidualne wkładki ortopedyczne.
Ponadto podolog udziela ważnych wskazówek i informacji dotyczących tego, jak zapobiegać nawrotowi schorzenia.