Oficjalny podkast Instytutu Podologii. Odcinek 10. „Indywidualne wkładki ortopedyczne”
W głównej mierze to stopa odpowiada za prawidłowe ułożenie aparatu ruchu. To również stopa jest poddawana największym obciążeniom. Aby zbalansować łańcuch biokinematyczny i napięcia mięśniowe, warto wykonać indywidualne wkładki ortopedyczne.
Kto powinien nosić indywidualne wkładki ortopedyczne? Jak wspierają one układ ruchu? Czy wykonać wkładki do butów w ciąży? W najnowszym odcinku podkastu podologicznego na te i inne pytania odpowiadają podolog mgr Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk oraz Arkadiusz Jędras z firmy FootBalance. Zapraszamy do wysłuchania:
Czym są indywidualne wkładki ortopedyczne?
To wkładki do butów, które są dopasowywane indywidualnie do każdej osoby. Podolog wykonuje wkładkę na podstawie komputerowego badania stóp. Analiza dokonywana jest przez skaner 3D, który m.in.:
- skanuje stopę,
- bada pronację i supinację,
- mierzy wysokość wysklepienia stopy,
- mierzy rozmiar stopy,
- mierzy wysokość łuku stopy.
Dzięki temu podolog może dopasować rodzaj wkładki. W Instytucie Podologii w Poznaniu korzystamy z systemu wkładek dynamicznych, które stabilizują i odciążają piętę, poprawiają funkcjonalną sprawność stopy, korygują łańcuch kinematyczny, zwiększają komfort chodzenia oraz dają wsparcie przy różnego rodzaju schorzeniach podologicznych.
Wkładki są popularne szczególnie w Stanach Zjednoczonych, Nowej Zelandii, Japonii. To są centra podologiczno-podiatryczne. Tam pacjenci wiedzą, że powinni mieć wkładki do butów. Nasz tryb życia jest taki, że często siedzimy, mało się ruszamy, mamy pewne deficyty w łańcuchu biokinematycznym. Jeżeli nie jesteśmy w stanie pomóc sobie ćwiczeniami, wkładka jest fundamentem dla naszej stopy. A nasza stopa jest fundamentem naszego ciała – wyjaśnia Arkadiusz Jędras.
Standardowa wkładka w butach ma za zadanie poprawić komfort między stopą a podeszwą. Indywidualne wkładki ortopedyczne są dobierane do anatomii i potrzeb pacjenta. Są idealnie dopasowane do stopy i obuwia. Zakłada się je w zamian za fabryczne wkładki w butach.
Komu podolog zaleca indywidualne wkładki do butów?
Pacjent podologiczny to osoba, która ma problem w obrębie stóp. Staram się podejść do każdej osoby holistycznie i rozwiązać problem z punktu podologicznego. Ale także patrzeć w przyszłość, aby problem nie nawracał. Dlatego zalecam indywidualne wkładki ortopedyczne – wyjaśnia Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk.
Ja zalecam wkładki każdemu. Indywidualna wkładka ortopedyczna zwiększa komfort. Jeżeli mamy wygodne buty, chcemy chodzić. Jeżeli chodzimy, jesteśmy w ruchu. A to wpływa na cały organizm – dodaje Arkadiusz Jędras.
Indywidualne wkładki ortopedyczne w ciąży – kiedy wykonać?
W ciąży stopa ulega zmianom. Często staje się szersza i większa o rozmiar. Wiele kobiet w tym czasie zmaga się z problemem wrastających paznokci. Nieocenioną pomocą są indywidualne wkładki ortopedyczne, które odciążają, balansują napięcie mięśniowe, poprawiają łańcuch biokinematyczny i przenoszą ciężar ciała. Kiedy wykonać wkładki do butów w ciąży?
Jeżeli ciąża jest planowana, wkładkę należy zrobić przed ciążą, aby wyrównać łańcuch biokinematyczny i przygotować ciało do ciąży. W 3. miesiącu stopa zaczyna się zmieniać, bo organizm kobiety pracuje w innych okolicznościach hormonalno-fizjologicznych. To dobry moment na wkładkę. Trzecią wkładkę należy wykonać po ciąży, ponieważ stopa ulega przebudowie i nie wraca do swojego pierwotnego stanu – wyjaśnia Arkadiusz Jędras.
___
Oficjalny podkast Instytutu Podologii w Poznaniu. Opowiadamy o tym, co dotyczy każdego z nas – o zdrowiu stóp! W luźnych rozmowach poruszamy tematy związane z profilaktyką i leczeniem schorzeń w obrębie stóp. Dowiesz się, na jakie objawy zwrócić uwagę, jakie są metody terapii podologicznej, jak samodzielnie dbać o stopy.
W każdym odcinku poruszamy zagadnienia ściśle związane z podologią. Podkast podologiczny to skarbnica wiedzy o tym, co najważniejsze, o zdrowiu!
Zapraszamy do odsłuchania i subskrybowania oficjalnego podkastu Instytutu Podologii.