Czy można usunąć odciski domowymi sposobami?
Odciski na stopach to bardzo częsta przypadłość. Wcale o nią nie trudno! Wystarczy długotrwały lub powtarzający się ucisk, aby na skórze pojawiła się boląca zmiana. W internecie nie brakuje sposobów na poradzenie sobie z tym przykrym problemem. Ale czy można usunąć odciski domowymi sposobami?
Domowe sposoby na odciski – czy można z nich korzystać?
Jest całe mnóstwo domowych sposobów na odciski. Internetowe porady mówią o regularnym moczeniu stóp w wodzie z sodą oczyszczoną, ścieraniu naskórka pumeksem, opatrunkach z czosnku lub aloesu, stosowaniu pasty z aspiryny i kurkumy. W aptekach nie brakuje preparatów na odciski bez recepty. Są to specjalne plastry, kremy i płyny zmiękczające.
Jednak domowe sposoby na odciski nie są zalecane! Często stosowanie tego rodzaju zabiegów może nie tylko okazać się nieskuteczne, ale także szkodliwe. Szczególnie wtedy, gdy pacjent błędnie się zdiagnozuje. Ponadto samodzielne usuwanie odcisków często opóźnia rozpoczęcie specjalistycznej terapii, przez co wydłuża się czas powrotu do zdrowia.
Jedyne zalecane domowe sposoby na odciski to:
- systematyczne nawilżanie i zmiękczanie skóry stóp preparatami z naturalnym składem,
- zabezpieczenie odcisku plastrem i zaprzestanie noszenia obuwia, które spowodowało odcisk,
- odciążenie odcisku.
Osoby, które zaobserwowały u siebie bolesny odcisk, powinny zapisać się na konsultację podologiczną.
Bolesne odciski – kiedy udać się do podologa?
Do podologa należy udać się niezwłocznie po zaobserwowaniu zmian chorobowych. Objawy odcisków to:
- niewielkie i okrągłe zgrubienia skóry,
- ból podczas ucisku,
- widoczny korzeń, który wrasta w głąb tkanek (nie występuje przy wszystkich odciskach).
Odciski mają bladożółty kolor. Pojawiają się na skutek długotrwałego ucisku lub tarcia.
Jak podolog usuwa odciski na stopach?
Podolog może usunąć odciski przy pomocy manualnych metod. Korzysta przy tym z narzędzi podologicznych (dłutka, skalpela, frezarki).
Jedną z najnowocześniejszych metod jest laserowe usuwanie odcisków. Zabieg jest przeprowadzany z użyciem lasera frakcyjnego CO2. Urządzenie emituje wiązkę światła, która wnika w tkanki, a następnie powoduje ich podgrzanie i odparowanie. Metoda ta jest skuteczna. Zwykle wystarczą 1–2 zabiegi, aby usunąć odcisk.
Warto pamiętać, że podolog dopasowuje plan terapii indywidualnie. Uwzględnia przy tym ogólny stan zdrowia i wyklucza przeciwwskazania do skorzystania z danej metody.
Czy usuwanie odcisków u podologa boli?
Wiele osób zastanawia się, czy usuwanie odcisków u podologa boli. Jest to zabieg bezbolesny. Specjalista dba o komfort pacjenta – niezależnie od zastosowanej metody. Przy laseroterapii możliwe jest skorzystanie ze znieczulenia.