Piezogeniczne guzki stóp. Co to takiego?
Zauważyłeś u siebie drobne, jasne grudki na brzegach stóp lub piętach? To piezogeniczne guzki stóp! To łagodne, ale dość częste schorzenie. Może pojawić się w każdym wieku, a szczególnie narażone są osoby aktywne fizycznie. Dowiedz się, jakie są przyczyny piezogenicznych guzków stóp i jak może pomóc podolog.
Czym są piezogeniczne guzki stóp?
Piezogeniczne guzki stóp to łagodne schorzenie skóry i tkanki tłuszczowej. Występują one stosunkowo często, jednak większość przypadków to postać asymptomatyczna. Dlatego wiele osób nie zdaje sobie sprawy z ich obecności.
Piezogeniczne guzki stóp to liczne przepukliny tłuszczowe. Mają postać małych, spoistych, wypukłych grudek. Przyjmują barwę od cielistej do żółtej. Ich rozmiar waha się w granicach od 0,5 centymetra do 1,5 centymetra. Guzki piezogeniczne są najczęściej zlokalizowane wzdłuż powierzchni podeszwowej stóp. Zdarza się, że są obecne również na dłoniach – w okolicy nadgarstka i kłębu kciuka.
Guzki piezogeniczne pojawiają się w pozycji stojącej lub w czasie wymuszonego ucisku na podeszwę stopy. W pozycji horyzontalnej grudki znikają. Zmiany mogą być obecne tylko na jednej stopie lub na obu jednocześnie. Częściej obserwuje się guzki piezogeniczne na obu stopach.
Podczas stawiania rozpoznania piezogeniczne guzki stóp różnicuje się z:
- tłuszczakami,
- znamionami łącznotkankowymi,
- nerwiakowłókniakami zwojowymi.
Jakie są przyczyny piezogenicznych guzków stóp?
Przyczyną piezogenicznych guzków stóp jest wpuklanie się podskórnej tkanki tłuszczowej w skórę właściwą. A dokładniej – między obecne w niej wiązki kolagenu. Dzieje się to pod wpływem nadmiernego obciążenia.
Do tej pory nie udało się ustalić, dlaczego tak się dzieje. Prawdopodobnie powstawanie piezogenicznych guzków na stopach ma związek z genetycznie zmniejszoną wytrzymałością przegród włóknistych podskórnej tkanki tłuszczowej. Do wystąpienia schorzenia mogą predysponować też defekty tkanki łącznej i choroby charakteryzujące się zmniejszoną ilością kolagenu.
Guzki piezogeniczne na stopach są związane ze współdziałaniem czynników środowiskowych i genetycznych. U osób podatnych genetycznie bodziec mechaniczny (np. przeciążenie stóp) powoduje pojawienie się objawów.
Piezogeniczne guzki na stopach mogą pojawić się w każdym wieku. Szacuje się, że postać asymptomatyczna dotyczy nawet 20% społeczeństwa. Na wystąpienie schorzenia szczególnie narażeni są sportowcy. Do innych czynników ryzyka zalicza się: nadwagę i otyłość oraz wykonywanie pracy, która wymaga długotrwałego stania.
Czy guzki piezogeniczne bolą?
W większości przypadków guzki piezogeniczne nie bolą. Nie powodują też żadnych innych objawów – poza grudkami widocznymi podczas stania lub ucisku. Zdarza się jednak postać bolesna. Objawia się ona bólem o różnym stopniu nasilenia, co niekiedy może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Bolesne guzki piezogeniczne występują zwykle u sportowców, osób z chorobami tkanki łącznej oraz po urazach w obrębie stóp.
Piezogeniczne guzki stóp – jak może pomóc podolog?
Osoba, która zaobserwowała u siebie piezogeniczne guzki stóp, powinna pozostać pod opieką ortopedyczną. Bolesne grudki wymagają leczenia farmakologicznego lub chirurgicznego. Natomiast przy postaci asymptomatycznej ważne jest podjęcie działań, które wzmacniają tkanki i poprawiają komfort pacjenta. W takich przypadkach warto zgłosić się na konsultację podologiczną.
Jak podolog pomaga przy piezogenicznych guzkach stóp? Przede wszystkim może wykonać badanie podoskopem i na tej podstawie wykonać indywidualne wkładki ortopedyczne. Są one dopasowane do konkretnego pacjenta i konkretnego obuwia. To odróżnia je od zwykłych wkładek, które można kupić w sklepie medycznym.
Indywidualne wkładki ortopedyczne:
- poprawiają biomechanikę chodu,
- zapewniają równomierne rozłożenie masy ciała,
- podtrzymują tkanki stopy,
- zapobiegają urazom i kontuzjom,
- zwiększają amortyzację,
- zmniejszają przeciążenia,
- korygują wady postawy.
Podolog może udzielić porad dotyczących wyboru odpowiedniego obuwia oraz zasugerować proste ćwiczenia wzmacniające stopy (lub skierować pacjenta do fizjoterapeuty). Ponadto specjalista wykonuje pedicure podologiczny, który stosowany regularnie zapobiega powstawaniu zmian skórnych na stopach.