Oficjalny podkast Instytutu Podologii. Odcinek 9. „Laserowe usuwanie odcisków”
Nowoczesne terapie w podologii przynoszą pacjentom wiele korzyści. Najczęściej skracają czas terapii, są mniej inwazyjne i nie wymagają długotrwałej rekonwalescencji. Jednym z takich zabiegów jest laserowe usuwanie odcisków. Na czym polega i kiedy się je stosuje? W najnowszym odcinku podkastu podologicznego na te pytania odpowiada mgr Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk. Zapraszamy do wysłuchania:
Jak rozpoznać odcisk?
Odciski są nazywane także nagniotkami. To niewielkie obszary zgrubiałej skóry. Ich przyczyną jest długotrwały ucisk, ale mogą powstać także w wyniku tarcia. Wyróżniamy:
- odciski miękkie,
- odciski twarde.
Jakie są objawy odcisku? Najczęściej na stopie pojawia się okrągła zmiana, która nieco wystaje ponad powierzchnię skóry. Ma ona cielisty kolor. Ich naciśnięcie powoduje ból – niekiedy bardzo duży. Zdarza się, że odcisk posiada korzeń, który wrasta do środka.
Usuwanie odcisków laserem
Do usuwania odcisków stosuje się laser chirurgiczny CO2. Jest to laser wysokoenergetyczny, który emituje promieniowanie podczerwone. Wiązka światła wnika w tkankę na głębokość 2–3 milimetry. Pod wpływem tego lasera podolog jest w stanie odparować zmianę chorobową.
Laser CO2 daje nowe możliwości terapeutyczne u osób, które mają problem z odciskami na stopach. Jest to zabieg, który można połączyć z tradycyjnymi metodami podologicznymi – mówi Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk.
Laser CO2 sprawdza się przy każdym odcisku, ponieważ emituje małą wiązkę promieniowania. Dzięki temu można usunąć nawet niewielkie zmiany chorobowe, czego nie udaje się zrobić przy pomocy dłutka lub frezu próżniowego.
O tym, jaką metodę zastosować do usunięcia odcisku decyduje podolog po zebraniu wywiadu chorobowego i zbadaniu pacjenta. Można łączyć laseroterapię i metody próżniowe – mówi Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk.
Czy usuwanie odcisków laserem boli?
Pacjenci często pytają, czy zabieg boli. Oczywiście, każdy pacjent ma inną wrażliwość. Niektórzy profilaktycznie proszą o znieczulenie. Stosujemy lignokainę w sprayu. Jest ona nakładana na zmianę chorobową. Zaczyna działać po kilku minutach. Podolog może także ustawić parametry urządzenia tak, aby zminimalizować dyskomfort pacjenta – wyjaśnia Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk.
Ile zabiegów laserem CO2 jest potrzebnych, aby usunąć odcisk?
Laser CO2 przyspiesza czas rekonwalescencji po usunięciu odcisku. Zabieg jest bezkontaktowy i bezkrwawy. Pozwala na usunięcie nawet długotrwałych odcisków.
Przy świeżych odciskach wystarczy jedno naświetlanie laserem CO2. Długotrwałe odciski wymagają 2 zabiegów. Przy metodach manualnych zwykle potrzeba większej liczby wizyt – wyjaśnia Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk.
Po usunięciu odcisku konieczne jest podjęcie terapii, która ma na celu zapobiegnięcie nawracaniu odcisku. Trzeba zadziałać na przyczynę, np. poprzez indywidualne wkładki ortopedyczne, które poprawiają biomechanikę stopy.
___
Oficjalny podkast Instytutu Podologii w Poznaniu. Opowiadamy o tym, co dotyczy każdego z nas – o zdrowiu stóp! W luźnych rozmowach poruszamy tematy związane z profilaktyką i leczeniem schorzeń w obrębie stóp. Dowiesz się, na jakie objawy zwrócić uwagę, jakie są metody terapii podologicznej, jak samodzielnie dbać o stopy.
W każdym odcinku poruszamy zagadnienia ściśle związane z podologią. Podkast podologiczny to skarbnica wiedzy o tym, co najważniejsze, o zdrowiu!
Zapraszamy do odsłuchania i subskrybowania oficjalnego podkastu Instytutu Podologii.