Porady podologa: jak prawidłowo obcinać paznokcie?
Prawidłowe skracanie płytki paznokciowej ma nie tylko znaczenie estetyczne. Dzięki niemu można uniknąć wielu nieprzyjemnych dolegliwości – w tym jednej z najczęstszych, czyli wrastania paznokci. Podolog radzi, jak dobrze obcinać paznokcie.
Dlaczego prawidłowe skracanie paznokci jest tak ważne?
Źle obcięte paznokcie przyczyniają się do wielu schorzeń podologicznych, które charakteryzują się przede wszystkim bólem, a ich terapia często jest długotrwała. Nieprawidłowe skracanie płytki paznokciowej zaburza jej kształt i wzrost.
Do najczęstszych powikłań nieprawidłowego obcinania paznokci należą:
- wrastanie paznokci,
- wkręcanie się paznokci.
Wrastanie paznokci to sytuacja, w której brzegi płytki paznokciowej wbijają się w wał paznokciowy, powodując stan zapalny.
Natomiast wkręcanie się paznokci to sytuacja, w której płytka paznokciowa przyjmuje rurkowaty kształt. Tym samym powoduje ucisk na łożysko i otaczające tkanki.
Do najczęstszych błędów przy obcinaniu paznokci zalicza się:
- zbyt krótkie obcięcie paznokcia,
- obcięcie paznokcia w okrągły kształt,
- wycinanie brzegów paznokcia,
- pozostawianie ostrych krawędzi paznokcia.
Dlatego warto posłuchać rady podologa, jak dobrze obcinać paznokcie.
Jak prawidłowo obcinać paznokcie?
Zasady prawidłowego przycinania paznokci to:
- Płytkę paznokciową należy przycinać na prosto.
- Ostre krawędzie płytki paznokciowej należy wygładzić pilniczkiem.
- Paznokcie należy obcinać wzdłuż naturalnego brzegu.
Dlaczego obcinanie paznokcia na prosto jest takie ważne? Ponieważ płytka paznokciowa rośnie w kierunku cięcia. Jeżeli zostanie zaokrąglona, będzie rosła w kierunku wałów paznokciowych, a ostatecznie zacznie w nie wrastać.
Zalecane jest, aby paznokcie skracać pilnikiem, małymi nożyczkami lub specjalnymi cążkami. Płytkę paznokciową należy obcinać powoli, stopniowo, z zachowaniem wszelkiej ostrożności, aby nie doszło do skaleczenia.
Obcinanie paznokci u podologa
Osoby, które nie są w stanie samodzielnie skracać płytki paznokciowej lub obawiają się tego zabiegu, mogą skorzystać z pomocy podologa. Obcinanie paznokci jest jednym z elementów pedicure podologicznego – podstawowego zabiegu pielęgnacyjnego i leczniczego.
Podczas pedicure podologicznego podolog nie tylko pielęgnuje stopy, ale też dokładnie je ogląda i ocenia ich stan. W razie zaobserwowania nieprawidłowości może zaproponować terapię podologiczną. Specjalista udziela również wskazówek dotyczących prawidłowej pielęgnacji stóp.