Paznokieć wrastający a wkręcający – różnice
Problemy z paznokciami mogą mieć podobne objawy. Tak jest w przypadku paznokci wrastających i wkręcających – oba schorzenia charakteryzują się bólem utrudniającym codzienne funkcjonowanie. Aby terapia była skuteczna, konieczne jest postawienie odpowiedniej diagnozy. Dlatego dolegliwości w obrębie paznokci powinny być zawsze skonsultowane z podologiem.
Paznokieć wrastający
Paznokieć wrastający charakteryzuje się wbijaniem się w otaczającą tkankę (wał paznokciowy). W efekcie dochodzi do jej podrażnienia, a nawet przerwania ciągłości skóry. Pojawia się stan zapalny i ból, który z czasem narasta. Dodatkowo w tkance może gromadzić się ropna treść lub pojawić ziarnina.
Paznokieć wkręcający
Paznokieć wkręcający charakteryzuje się zawinięciem bocznych krawędzi, przez co kształtem przypomina rurkę. Płytka paznokciowa staje się grubsza i twardsza. Dodatkowo ściska łożysko i jest głęboko osadzona w wale paznokciowym.
Paznokieć wkręcający stanowi problem estetyczny, ale nie tylko. Paznokieć, który wbija się w tkanki, jest przyczyną bólu. Objaw ten nasila się z czasem, a przez to utrudnia chodzenie i codzienne funkcjonowanie. Często pojawia się także stan zapalny.
Przyczyny paznokcia wrastającego i wkręcającego
Zarówno paznokieć wrastający, jak i paznokieć wkręcający są problemem o wieloczynnikowej etiologii. Nieprawidłowości w obrębie płytki paznokciowej mogą być spowodowane:
- predyspozycjami genetycznymi,
- deformacjami w obrębie stóp,
- przeciążeniami i urazami mechanicznymi w obrębie stóp,
- noszeniem ciasnego i niedopasowanego obuwia,
- zaburzeniami biomechaniki chodu.
Najczęstszą przyczyną paznokci wrastających jest nieprawidłowe skracanie płytki paznokciowej. Jest to również ważny czynnik, który sprzyja wkręcaniu się paznokci.
Podstawowe różnice między paznokciem wkręcającym i wrastającym
Chociaż paznokcie wkręcające i wrastające mają kilka cech wspólnych, istnieją między nimi zasadnicze różnice. Dotyczą one mechanizmu powstawania problemu, a tym samym sposobu terapii podologicznej. Dlatego pacjenci z bólem i stanem zapalnym w obrębie palca zawsze powinni trafić pod opiekę podologa, który przeprowadzi badanie podologiczne, a następnie na tej podstawie postawi diagnozę i zaproponuje plan terapii.
Podstawową różnicą między paznokciem wrastającym a wkręcającym jest taka, że w pierwszym przypadku krawędzie płytki paznokciowej wbijają się w wał paznokciowy. Natomiast w drugim przypadku dochodzi do zaburzenia kształtu paznokcia, przez co uciska on otaczające tkanki.
Jak może pomóc podolog?
Podolog prowadzi indywidualną terapię paznokci wrastających i wkręcających. W pierwszym przypadku może to być podcięcie krawędzi paznokcia, zastosowanie klamer ortonyksyjnych, a w bardziej złożonych przypadkach pacjent może zostać skierowany na zabieg podochirurgiczny, jakim jest plastyka wałów okołopaznokciowych.
Terapia podologiczna przy wkręcających paznokciach obejmuje prawidłowe skrócenie i oszlifowanie płytki paznokciowej. Dodatkowo można zastosować klamrę ortonyksyjną i preparaty zmiękczające o działaniu miejscowym.
W obu przypadkach terapia może trwać nawet kilka miesięcy. W tym czasie pacjent powinien zgłaszać się na regularne kontrole podologiczne oraz stosować się do zaleceń podologa.
Osoby obserwujące nieprawidłowości w obrębie stóp nie powinny zwlekać z wizytą u podologa. Im szybciej zostanie udzielona specjalistyczna pomoc, tym krótszy czas terapii i mniejsze ryzyko powikłań.