Oficjalny podkast Instytutu Podologii. Odcinek 5. „Wrastanie paznokci”
Jednym z najczęstszych problemów podologicznych jest wrastanie paznokci. Ból i zaczerwienienie wałów paznokciowych powinno skłonić pacjenta do konsultacji podologicznej. W przeciwnym razie problem będzie narastał. O terapii podologicznej przy wrastających paznokciach opowiada Julia Nowaczyk – studentka medycyny i podolog z Instytutu Podologii w Poznaniu. Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka podkastu:
Jak rozpoznać wrastanie paznokci?
Do głównych objawów wrastania paznokci należą:
- tkliwość w okolicy paznokcia,
- zaczerwienienie wałów paznokciowych,
- stan zapalny wałów paznokciowych,
- ból paznokcia i wałów paznokciowych podczas ucisku lub chodzenia.
Warto jednak pamiętać, że wrastanie paznokci nie musi zawsze wiązać się z bólem. Często pierwszym objawem jest zaczerwienienie skóry wokół paznokcia – wyjaśnia Julia Nowaczyk.
Jakie są przyczyny wrastania paznokci?
Najczęstsze przyczyny wrastania paznokci to:
- nieprawidłowe skracanie paznokci,
- noszenie ciasnego obuwia,
- noszenie butów na obcasie,
- nieodpowiednie ułożenie stopy (np. przy płaskostopiu),
- predyspozycje genetyczne.
Większe ryzyko wrastania paznokci istnieje u pacjentów onkologicznych. Ich paznokcie są twardsze, mają tendencję do predysponowania w paznokcie rurkowate. Jest to ogromny problem, dyskomfort i ból dla pacjenta – wyjaśnia Julia Nowaczyk.
Terapia podologiczna przy wrastających paznokciach
Podczas konsultacji podologicznej podolog diagnozuje problem oraz stara się znaleźć jego przyczynę. W terapii stosuje się podcięcie i oczyszczenie płytki paznokciowej. Konieczne jest także wyciszenie stanu zapalnego wałów paznokciowych.
Terapia podologiczna przy wrastających paznokciach jest dopasowywana indywidualnie do każdego pacjenta. U części osób po wyciszeniu stanu zapalnego konieczne jest zastosowanie klamer ortonyksyjnych. Natomiast gdy przyczyną problemu jest nieprawidłowe ułożenie stopy, należy wykonać indywidualne wkładki ortopedyczne. Zdarza się, że pacjent zostaje zakwalifikowany do zabiegu podochirurgicznego.
Nie zawsze jesteśmy w stanie rozwiązać problem metodami podologicznymi. Niekiedy konieczne jest wykonanie zabiegu podochirurgicznego. Ma to miejsce przy mocniejszym, zaawansowanym, problematycznym lub długotrwałym wrastaniu paznokci – wyjaśnia Julia Nowaczyk.
___
Oficjalny podkast Instytutu Podologii w Poznaniu. Opowiadamy o tym, co dotyczy każdego z nas – o zdrowiu stóp! W luźnych rozmowach poruszamy tematy związane z profilaktyką i leczeniem schorzeń w obrębie stóp. Dowiesz się, na jakie objawy zwrócić uwagę, jakie są metody terapii podologicznej, jak samodzielnie dbać o stopy.
W każdym odcinku poruszamy zagadnienia ściśle związane z podologią. Podkast podologiczny to skarbnica wiedzy o tym, co najważniejsze, o zdrowiu!
Zapraszamy do odsłuchania i subskrybowania oficjalnego podkastu Instytutu Podologii.