Oficjalny podkast Instytutu Podologii. Odcinek 4. „Pedicure podologiczny”
Pedicure jest zabiegiem, który ma na celu poprawę wyglądu stóp. Można go wykonać zarówno w gabinecie podologicznym, jak i kosmetycznym. Czy wybór specjalisty ma znaczenie? W kolejnym odcinku oficjalnego podkastu Instytutu Podologii Julia Nowaczyk wyjaśnia, czym różni się pedicure podologiczny od pedicure kosmetycznego. Zapraszamy do wysłuchania!
Pedicure podologiczny – konsultacja ma znaczenie!
Wizyta w gabinecie podologicznym zawsze rozpoczyna się od konsultacji, podczas której podolog przeprowadza z pacjentem wywiad medyczny. Jest to podstawowa różnica między pedicure podologicznym i kosmetycznym. Podolog zawsze porusza kwestie zdrowotne i patrzy na pacjenta w sposób holistyczny – pod uwagę brany jest stan całego organizmu, a nie tylko stan stóp.
Kontakt z pacjentem rozpoczynamy od konsultacji, ponieważ pozwala nam ona na uzyskanie informacji dotyczących stanu zdrowia i przyjmowanych leków. Taka rozmowa odbywa się niezależnie od tego, czy pacjent zgłasza się z jakimś problemem czy tylko na pedicure podologiczny. Istotnymi pytaniami są pytania o przebyte choroby. Bardzo często różne schorzenia mogą wpływać na stan stóp, z czego nie wszyscy zdają sobie sprawę. Na przykład niedoczynność tarczycy lub Hashimoto. Dzięki temu wiemy, że problem nie leży w nieodpowiedniej pielęgnacji, ale w danej jednostce chorobowej – wyjaśnia Julia Nowaczyk.
Podolog pyta również o kwestie pielęgnacyjne. Taka ilość informacji umożliwia ustalenie przyczyny problemu, z którym zmaga się pacjent. Przed przystąpieniem do pedicure podologicznego specjalista ocenia także stan stóp, przestrzeni międzypalcowych, pięt i paznokci.
Na czym polega pedicure podologiczny?
Pedicure podologiczny to kompleksowa pielęgnacja stóp. W jego trakcie usuwane są hiperkeratozy, zostają opracowane wały paznokciowe i podeszwa. Podolog skraca również paznokcie i doradza w kwestiach pielęgnacyjnych. Może także rozpoznać schorzenia w obrębie stóp i paznokci oraz zaproponować i przeprowadzić ich terapię.
Podczas pedicure podologicznego wykorzystywane są specjalistyczne narzędzia – skalpele i dłuta. Jest to inna technika, niż w przypadku pedicure kosmetycznego.
Gdy nagminnie używamy tarek i pumeksów do usuwania naskórka, wytwarzamy ciepło. Nadmierne drażnienie naskórka powoduje, ze skóra zaczyna się bronić. To skutkuje wytwarzaniem większych ilości zrogowaceń. W efekcie pacjent coraz intensywniej zaczyna ścierać naskórek. To błędne koło. Dlatego w podologii używamy skalpela. Pozwala to usunąć zrogowacenia na zimno. Nie wytwarza się ciepło, a komórki nie są przebodźcowane. Po paru pedicure podologicznych naskórek jest wytwarzany w mniejszych ilościach. Pacjent odczuwa komfort pod względem ilości zrogowaceń. Tarek używamy wyłącznie na koniec zabiegu, aby wygładzić skórę – wyjaśnia Julia Nowaczyk.
___
Oficjalny podkast Instytutu Podologii w Poznaniu. Opowiadamy o tym, co dotyczy każdego z nas – o zdrowiu stóp! W luźnych rozmowach poruszamy tematy związane z profilaktyką i leczeniem schorzeń w obrębie stóp. Dowiesz się, na jakie objawy zwrócić uwagę, jakie są metody terapii podologicznej, jak samodzielnie dbać o stopy.
W każdym odcinku poruszamy zagadnienia ściśle związane z podologią. Podkast podologiczny to skarbnica wiedzy o tym, co najważniejsze, o zdrowiu!
Zapraszamy do odsłuchania i subskrybowania oficjalnego podkastu Instytutu Podologii.