Oficjalny podkast Instytutu Podologii. Odcinek 1. „Podologia”
Podologia jest dziedziną medyczną, która dynamicznie się rozwija. Łączy w sobie wiedzę z zakresu dermatologii i ortopedii. Dotyczy prawie każdego z nas. Bo każdy z nas spotkał się lub spotka się w przyszłości z problemem w obrębie stóp lub paznokci. W rozmowie mgr Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk – podolog-praktyk z 25-letnim doświadczeniem opowiada, co to jest podologia, jaka jest jej historia, jakie narzędzia wykorzystuje się w terapii podologicznej i kiedy trzeba udać się do podologa. Zapraszamy do wysłuchania 1. odcinka oficjalnego podkastu Instytutu Podologii:
Czym zajmuje się podologia?
Podologia to połączenie dwóch słów: podos – stopa i logia – myślenie, czyli myślenie o stopie. Jest to dziedzina medycyny, która skupia się wokół stóp. Podolog zajmuje się diagnozowaniem, terapią i profilaktyką problemów w obrębie stóp.
Podologia dotyczy prawie każdego z nas. Bo każdy z nas spotkał się lub spotka się w przyszłości z problemem w obrębie stóp – wyjaśnia mgr Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk.
Jaka jest historia podologii?
Podologia niesamowicie się rozwija. W Polsce specjalizacja ta pojawiła się około 2008 roku. Jest to dziedzina, która przywędrowała do nas z niemiec. Tam podologia jest bardzo mocno rozwinięta. To właśnie z Niemiec docierały do Polski szkolenia i kursy.
Specjaliści z Polski korzystali z kursów i szkoleń w Niemczech. Kiedy ja zaczynałam przygodę z podologią, jeździło się do Lipska lub Berlina. Z czasem również u nas zaczęły powstawać uczelnie podologiczne – wyjaśnia mgr Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk.
Jak zostać podologiem?
Obecnie jest kilka ścieżek kariery podologa. Kształcenie odbywa się na uczelni wyższej. Jedną z możliwości jest ukończenie studiów licencjackich ze specjalizacją podologiczną. Można również ukończyć studia magisterskie i kształcić się dalej na studiach podyplomowych. Kształcić można się również na kursach i szkoleniach podologicznych.
Mówi się, że bardzo dobrym miejscem szkolenia podologów jest Wielkopolska. Jest to zagłębie podologii i kosmetologii. Nawet Uniwersytet Medyczny ma kierunek kosmetologia i specjalizację podologiczną. Wyższa Szkoła przy ul. Brzeźnickiej podobnie – wyjaśnia mgr Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk.
Jakich narzędzi używa się w leczeniu stóp?
Wszystko zależy od tego, z jakim problemem pacjent zgłasza się do gabinetu podologicznego. Tradycyjna podologia opiera się na zastosowaniu frezarki i frezów rotacyjnych, narzędzi chirurgicznych i podologicznyh (m.in. długa, cęgów, skalpela) oraz preparatów o działaniu miejscowym. Do terapii włączane są też nowoczesne technologie – np. laseroterapia.
Podstawową metodą terapii jest pedicure podologiczny. To dokładne oczyszczenie stóp. Usuwane jest każde zrogowacenie, każdy nadmiar naskórka, a dopiero później następuje wygładzenie stóp. To także dokładna diagnostyka przestrzeni międzypalcowej. Podczas pedicure podologicznego specjaliści mogą od razu zdiagnozować problem i zaplanować dalszą terapię lub profilaktykę – wyjaśnia mgr Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk.
Podstawowy pedicure podologiczny składa się z:
- Opracowania stopy skalpelem (usunięcie nadmiaru zrogowaciałego naskórka).
- Skrócenia płytki paznokciowej specjalnymi cęgami.
- Wygładzenia stopy frezarką rotacyjną.
- Nałożenia preparatu na zakończenie zabiegu.
Preparat jest dopasowywany przez podologa do stanu stóp. Może to być preparat nawilżający przy suchości skóry lub preparat z jonami srebra przy nadpotliwości.
_________
Oficjalny podkast Instytutu Podologii w Poznaniu. Opowiadamy o tym, co dotyczy każdego z nas – o zdrowiu stóp! W luźnych rozmowach poruszamy tematy związane z profilaktyką i leczeniem schorzeń w obrębie stóp. Dowiesz się, na jakie objawy zwrócić uwagę, jakie są metody terapii podologicznej, jak samodzielnie dbać o stopy.
W każdym odcinku poruszamy zagadnienia ściśle związane z podologią. Podkast podologiczny to skarbnica wiedzy o tym, co najważniejsze, o zdrowiu!
Zapraszamy do odsłuchania i subskrybowania oficjalnego podkastu Instytutu Podologii.