Zapytaj podologa o: ziarniniak naczyniowy
Na paznokciu, łożysku lub w okolicy wałów okołopaznokciowych może pojawić się krwawiący guzek. To ziarniniak naczyniowy – częsta przypadłość, z którą zgłaszają się pacjenci do gabinetu podologicznego. Zmiana może pojawić się w każdym wieku. Ze względu na nieprzyjemne dolegliwości, które powoduje, konieczne jest rozpoczęcie odpowiedniej terapii. O tym, czym jest ziarniniak naczyniowy i jak sobie z nim poradzić, opowiada mgr Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk z Instytutu Podologii w Poznaniu.
Czym jest ziarniniak naczyniowy?
Ziarniniak naczyniowy (Pyogenic granuloma) to łagodny guz pochodzenia naczyniowego. Zwykle pojawia się na skórze lub błonach śluzowych. W podologii obserwuje się go często pod płytką paznokciową, ale może być obecny także w okolicy wałów okołopaznokciowych. Ziarniniak naczyniowy polega na proliferacji naczyń krwionośnych zawieszonych w luźnej tkance łącznej.
Ziarniniak naczyniowy może pojawić się w każdym wieku – również u dzieci. Częściej obserwuje się go u kobiet niż u mężczyzn.
Ziarniniak naczyniowy ma postać guzka lub grudki, która bardzo szybko rośnie. Zwykle pojawia się nagle, czym wzbudza czujność pacjenta. Przyjmuje kolor od czerwonego do fioletowego. Jego powierzchnia zwykle jest gładka i błyszcząca. Ziarniniak jest bardzo dobrze unaczyniony. Dlatego często dochodzi do krwawienia. Dodatkowo może pojawić się ból. Guzek najczęściej występuje pojedynczo, chociaż może się zdarzyć, że występuje w kilku miejscach jednocześnie.
Jakie są przyczyny ziarniniaka naczyniowego?
Przyczyną ziarniniaka naczyniowego w większości przypadków jest uraz mechaniczny lub podrażnienie tkanek. Pojawia się również u osób, które:
- przyjmują niektóre leki (szczególnie retinoidy – zarówno o działaniu miejscowym, jak i ogólnym),
- doznały uszkodzenia nerwów obwodowych,
- cierpią na przewlekłe choroby zapalne.
Przyczyną ziarniniaka naczyniowego są również zmiany hormonalne.
Ziarniniak naczyniowy w obrębie aparatu paznokciowego jest spowodowany proliferacją naczyń krwionośnych. Nie należy łączyć go z infekcją i zmianami nowotworowymi.
Jak podolog może pomóc przy ziarniniaku naczyniowym pod paznokciem?
Osoby, które zaobserwują zmianę w postaci guzka pod paznokciem lub na palcach stóp, powinny zgłosić się do podologa. Specjalista przeprowadzi badanie podologiczne, a następnie zaplanuje terapię. Pacjent może również zostać skierowany na konsultację dermatologiczną w celu wykluczenia innych przyczyn objawów (np. zmian nowotworowych).
Ziarniniak naczyniowy jest zmianą łagodną i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia. Jednak konieczne jest podjęcie jego leczenia ze względu na dokuczliwe objawy – zwłaszcza krwawienie, które powoduje ból i często nawraca. Ponadto zmiana może ulec nadkażeniu bakteryjnemu lub grzybiczemu.
Terapia podologiczna przy ziarniniaku naczyniowym jest dopasowana indywidualnie do każdego pacjenta. Możliwe jest chirurgiczne wycięcie zmiany, laseroterapia lub krioterapia. Niekiedy stosuje się preparaty lecznicze o działaniu miejscowym.
Objawy ziarniniaka naczyniowego nie powinny być bagatelizowane. Osoby zmagające się z tym problemem zapraszamy na konsultację podologiczną do Instytutu Podologii w Poznaniu.
Źródła:
- A. Alessandrini i in., Periungual Pyogenic Granuloma: The Importance of the Medical History https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4908441/ (dostęp: 23.09.2022).
- K. Hoffman, Treating A Patient With A Solitary Vascular Soft Tissue Mass On The Hallux https://www.hmpgloballearningnetwork.com/site/podiatry/treating-patient-solitary-vascular-soft-tissue-mass-hallux (dostęp: 23.09.2022).