Przewlekłe wrastanie paznokci. Jak sobie z nim poradzić? Wywiad z mgr Agnieszką Nowaczyk-Panasiuk
Wrastające paznokcie to jeden z najczęściej występujących problemów w obrębie stóp. Charakteryzuje się wbiciem bocznych części płytki paznokcia w wał okołopaznokciowy, co skutkuje przerwaniem ciągłości tkanek, stanem zapalnym i bólem. Zdarza się, że stan chorobowy przechodzi w fazę przewlekłą. O tym, czym się ona charakteryzuje i jakie są sposoby leczenia, opowiada mgr Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk z Instytutu Podologii w Poznaniu.
Angelika Janowicz: Kiedy możemy mówić o przewlekłym wrastaniu paznokci?
Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk: Przez przewlekłe wrastanie paznokci rozumiemy nawracanie problemu, a wraz z nim nieprzyjemnych dolegliwości. W takich przypadkach często też zachowawcze metody leczenia nie przynoszą pożądanych rezultatów. Często też pojawiają się powikłania, np. infekcje, które nasilają stan zapalny. Utrzymujące się dolegliwości bólowe – zwykle silne – utrudniają codzienne funkcjonowanie i normalną aktywność pacjenta.
Wrastające paznokcie bezwzględnie wymagają specjalistycznego leczenia – zwłaszcza gdy problem nawraca. W gabinetach chirurgicznych podstawową metodą jest resekcja klinowa. Takiego zabiegu natomiast nie wykonamy u podologa.
Resekcja klinowa jest starą metodą leczenia wrastających paznokci, która jest nadal powszechnie stosowana w gabinetach chirurgicznych. Polega ona na usunięciu bocznych fragmentów płytki paznokciowej – tych, które wrastają w wał okołopaznokciowy. Usuwane są one na całej długości, do macierzy. Cała procedura jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym, a rekonwalescencja jest stosunkowo krótka.
Resekcja klinowa przy wrastaniu paznokci ma jednak szereg wad. Może powodować powikłania i nawroty. Z tego powodu nie jest ona wybierana w terapii przez podologów. W gabinetach podologicznych wykorzystywane są nowsze, bezpieczniejsze i skuteczniejsze metody.
Dlaczego resekcja klinowa przy wrastaniu paznokci powoduje powikłania i nawroty problemu?
Wszystko za sprawą macierzy, która wciąż pracuje. Dzięki temu usunięte fragmenty paznokcia odrastają. Jednak proces ten trwa nawet kilka miesięcy, w czasie których wały okołopaznokciowe dostosowują się do zwężonej płytki paznokciowej. A odrastający paznokieć ma taką samą szerokość. Dlatego najczęściej po pewnym czasie od zabiegu problem wrastających paznokci powraca – szczególnie o tych osób, które zmagają się z nadpotliwością stóp.
Co ważne, może także dojść do zaburzenia we wzroście paznokcia. Często zdarza się, że płytka paznokciowa po odrośnięciu jest zdeformowana i nierówna. Może też dojść do zahamowania jej wzrostu, co generuje kolejne problemy.
Po resekcji klinowej przy wrastających paznokciach pacjent odczuwa poprawę, a dolegliwości ustępują. Jednak często jest ona chwilowa. Zdarza się, że zabieg trzeba powtarzać wielokrotnie, co nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem.
Jeżeli nie resekcja klinowa to co? Jak podolog może pomóc przy nawracającym wrastaniu paznokci?
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem przy przewlekłym wrastaniu paznokci jest plastyka wałów okołopaznokciowych. Przyczyną nawracania problemu jest przerost tkanek, które otaczają paznokieć. Dlatego to na nim powinny skupić się działania terapeutyczne, aby możliwe było osiągnięcie trwałych efektów. Plastyka wałów okołopaznokciowych może być z powodzeniem stosowana u osób, u których wystąpiły powikłania po resekcji klinowej.
Czym różni się plastyka wałów okołopaznokciowych od resekcji klinowej?
Są to dwa zupełnie różne zabiegi. Przy plastyce wałów okołopaznokciowych paznokieć pozostaje nienaruszony. Usuwany jest jedynie nadmiar tkanek, które go otaczają. Dzięki temu rosnąca płytka paznokciowa nie ma możliwości wbijania się w nie i uszkadzania ich.
Plastyka wałów okołopaznokciowych jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym. Zabieg wykonywany jest przez zespół składający się z podologa i chirurga.
Czy plastyka wałów okołopaznokciowych sprawdzi się także w trudnych przypadkach?
Tak, plastyka wałów okołopaznokciowych jest doskonałą metodą leczenia wrastających paznokci również w trudnych przypadkach. Mowa m.in. o osobach z powikłaniami resekcji klinowej, po kilku zabiegach, ze zrostami w wałach okołopaznokciowych. W Instytucie Podologii w Poznaniu każdy przypadek rozpatrujemy indywidualnie podczas konsultacji podologicznej i proponujemy metody terapeutyczne, które dają szansę na osiągnięcie jak najlepszych efektów.
Jak wygląda rekonwalescencja po plastyce wałów okołopaznokciowych? Co pacjent powinien wiedzieć na temat zabiegu?
Plastyka wałów okołopaznokciowych trwa około 30 minut. Jest to zabieg, który nie wymaga pobytu w szpitalu. Pacjent może od razu wrócić do domu, a nawet do swoich aktywności – z pewnymi wyjątkami. W czasie rekonwalescencji nie jest wskazany intensywny wysiłek fizyczny oraz moczenia stóp. Unikać trzeba też noszenia ciasnego obuwia.
Rekonwalescencja po plastyce wałów okołopaznokciowych trwa około 14 dni. W tym czasie pacjent jest zobowiązany do dbania o higienę stóp i samodzielnej zmiany opatrunków. Szwy są ściągane w gabinecie podologicznym po 2 tygodniach od zabiegu.