Hiperkeratozy stóp
Pod pojęciem hiperkeratoz rozumiemy zjawisko nadmiernego i przyspieszonego namnażania komórek warstwy podstawnej naskórka. Hiperkeratozy mogą powstawać pod wpływem zniekształceń opisanych w poprzednim artykule, a także w wyniku nadmiernego ucisku, tarcia bądź skaleczenia. Inną przyczyną może być wysoka lub niska temperatura (odmrożenia). Przykłady hiperkeratoz: odciski, modzele, pękające pięty i rogowacenie podpaznokciowe.
Modzel
to odgraniczone zgrubienie warstwy rogowej naskórka, spowodowane przez permanentny ucisk, który powoduje, że skóra obumiera i wytwarza warstwę rogową naskórka. Nie ulega ona złuszczeniu, tylko narasta, tworząc grubą, twardą warstwę ochronną.
Odciski
są to małe (wielkości ziarnka grochu), stwardniałe, błyszczące punkty, tworzące się zwykle na palcach stóp. Mają wrastający w skórę rdzeń, który może uciskać znajdujące się pod nim zakończenia nerwowe, powodując ostry ból.
Pomoc podologa w przypadku usunięcia modzeli i odcisków polega na użyciu specjalistycznych narzędzi podologicznych: dłuta, skalpela, preparatów zmiękczających i specjalnych opatrunków. Podolog może również dobrać odpowiednie odciążenie, które zminimalizuje możliwość pojawiania się podobnych zmian w przyszłości.
Pękające pięty
to wynik nieodpowiedniej pielęgnacji i braku nawilżenia. Tworzą się wtedy bolesne rozpadliny. W gabinecie podologicznym takie hiperkeratozy usuwa się skalpelem lub dłutem. Pęknięcia i rozpadliny opracowuje się specjalnymi frezami, aby mogły się zagoić. Podstawą jest właściwa pielęgnacja domowa zalecona przez podologa i zaangażowanie pacjenta.
Rogowacenie podpaznokciowe
płytki paznokciowe są zazwyczaj zgrubiałe i uniesione ku górze. Przyczyną jest nadmierne rogowacenie w obrębie łożyska paznokciowego. Temu zjawisku może towarzyszyć onycholiza, czyli odwarstwienie się płytki paznokciowej od łożyska.
Regularne wizyty w naszym Instytucie Podologii pozwalają uniknąć dolegliwości bólowych, poprawiają prawidłowe funkcjonowanie i zapewniają ładny wygląd stóp.