Retronychia
Do Instytutu Podologii w Poznaniu zgłosił się pacjent, który zaobserwował, że jego paznokieć nie rośnie prawidłowo. Dodatkowo płytka paznokciowa uległa zażółceniu. Podolog po obejrzeniu stóp stwierdził dodatkowo obrzęk w wale proksymalnym i stan zapalny. Została rozpoznana retronychia.
Retronychia to stan, w którym płytka paznokciowa wrasta w macierz. Powoduje to, że paznokieć przestaje rosnąć i ulega oddzieleniu się od macierzy, a niekiedy również od łożyska. Przyczyną retronychii może być uraz mechaniczny, noszenie ciasnego obuwia, uprawianie sportów obciążających stopę, osteofit, schorzenia ogólnoustrojowe, długotrwały i silny stres.
Pacjent został zakwalifikowany do zabiegu podochirurgicznego. Leczenie retronychii u podologa polega na usunięciu proksymalnego fragmentu paznokcia. Zachowana zostaje część, która ściśle przylega do łożyska. Dzięki temu możliwe jest wyznaczenie prawidłowego toru wzrostu płytki paznokciowej. Zabieg podochirurgiczny trwa około 30 minut i jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Po wygojeniu się tkanek podejmowane są działania terapeutyczne, które wspierają regenerację łożyska i płytki paznokciowej.
DIAGNOZA: Retronychia
LECZENIE: Zabieg podochirurgiczny – usunięcie proksymalnego fragmentu płytki paznokciowej; stosowanie preparatów i zabiegów wspierających regenerację łożyska
CZAS LECZENIA: Czas gojenia się rany wynosi około 14 dni. Terapia podologiczna trwa do momentu prawidłowego odrośnięcia płytki paznokciowej.