Zapytaj podologa o: rekonstrukcję płytki paznokciowej
Pod wpływem różnych czynników płytka paznokciowa może ulec uszkodzeniu. Paznokieć zaczyna się odwarstwiać, łamać lub traci swój fizjologiczny kształt. Nie tylko wygląda to nieestetycznie, ale również stwarza ryzyko rozwoju powikłań. Dlatego wskazana jest wizyta w gabinecie podologicznym w celu zrekonstruowania płytki paznokciowej. O tym, na czym polega rekonstrukcja paznokcia, opowiada mgr Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk, która prowadzi Instytut Podologii w Poznaniu.
Na czym polega rekonstrukcja paznokcia?
Rekonstrukcja paznokcia polega na wykonaniu sztucznej płytki paznokciowej ze specjalnej masy. Następnie jest ona nakładana na łożysko w miejsce naturalnego paznokcia. Celem takiego działania jest tymczasowe zastąpienie płytki – w celach estetycznych i ochronnych.
Rekonstrukcja paznokcia w Instytucie Podologii w Poznaniu przebiega w kilku krokach:
- Wywiad z pacjentem. Podolog zbiera szczegółowe informacje na temat ogólnego stanu zdrowia oraz przyczyny uszkodzenia płytki paznokciowej.
- Oglądanie i badanie palpacyjne uszkodzonego paznokcia. Podolog ocenia stan płytki paznokciowej oraz stóp. Dzięki temu może wykluczyć infekcję i dopasować odpowiednia terapię.
- Oczyszczenie płytki paznokciowej i łożyska odpowiednio dopasowanym frezem.
- Uaktywnienie i pobudzenie łożyska (niekiedy konieczne jest zastosowanie mikronakłuwania łożyska i założenie opatrunku hydrożelowego).
- Nałożenie masy akrylowej lub żelowej w miejsce paznokcia i utwardzenie specjalistyczną lampą.
- Opracowanie rekonstrukcji frezem i polerką, aby nadać jej odpowiedni kształt i długość.
- Edukacja pacjenta i zalecenia dotyczące pielęgnacji i konieczności zgłoszenia się na wizytę do gabinetu podologicznego.
Do rekonstrukcji paznokcia najczęściej są wykorzystywane preparaty żelowe lub akrylowe. Jednak mają one zupełnie inne właściwości niż masy, które są stosowane w gabinetach kosmetycznych do manicure. Przede wszystkim są one trwałe, elastyczne oraz nasączone specjalnym środkiem grzybobójczym, co zapobiega powstawaniu powikłań.
Jakie są wskazania do rekonstrukcji paznokcia?
Rekonstrukcja paznokcia w Instytucie Podologii w Poznaniu jest wykonywana w następujących przypadkach:
- uszkodzenie płytki paznokciowej na skutek urazu mechanicznego,
- brak płytki paznokciowej po lub w trakcie leczenia grzybicy paznokci.
Zalecam, aby do podologa zgłosić się w każdym przypadku, w którym zostaną zaobserwowane ubytki w płytce paznokciowej. Może się to zdarzyć pod wpływem wielu czynników – również chorobowych, które wymagają specjalistycznego leczenia.
Czy rekonstrukcja paznokcia jest bolesna dla pacjenta?
Zabieg rekonstrukcji paznokcia nie powoduje żadnych nieprzyjemnych dolegliwości. Jest również bezpieczny. W Instytucie Podologii w Poznaniu rekonstrukcja płytki paznokciowej jest wykonywana tylko przez doświadczonych i wykwalifikowanych podologów.
Jak wygląda płytka paznokciowa po rekonstrukcji?
Efekty rekonstrukcji płytki paznokciowej są widoczne od razu. Ma ona naturalny kształt i barwę – na pierwszy rzut oka nie można odróżnić jej od prawdziwego paznokcia. Ponadto można ją malować. Zrekonstruowana płytka paznokciowa ma duże znaczenie estetyczne. Ponadto zapewnia ochronę.
Ile trwa rekonstrukcja płytki paznokciowej?
Sam zabieg rekonstrukcji płytki paznokciowej w Instytucie Podologii w Poznaniu trwa około 30 minut. Jest on poprzedzony szczegółowym wywiadem i badaniem podologicznym. Niekiedy jednak nie jest możliwe wykonanie go od razu. Zdarza się, że musi zostać najpierw wprowadzona inna terapia (np. usunięcie krwiaka, który powstał na skutek urazu).
Trzeba jednak pamiętać, że sam proces odrastania naturalnej płytki trwa około 6 miesięcy. Rekonstrukcja powinna być noszona 6 tygodni. Po tym czasie zostaje wyznaczona wizyta kontrolna w gabinecie podologicznym.