Zapytaj podologa o: wrastające paznokcie
Wrastające paznokcie to częsty i bardzo bolesny problem. Część osób próbuje poradzić sobie z nim samodzielnie. Niestety, zwykle przynosi to efekt przeciwny od zamierzonego. O tym, kiedy trzeba udać się do podologa i jak leczyć wrastające paznokcie, rozmawiamy z magister Agnieszką Nowaczyk-Panasiuk z Instytutu Podologii w Poznaniu.
Po czym poznać wrastające paznokcie?
Wrastające paznokcie to sytuacja, w której płytka paznokciowa uciska otaczające tkanki i powoduje przerwanie ich ciągłości. Jej boczne części wbijają się w wał paznokciowy. Taka sytuacja może dotyczyć wszystkich palców, ale najczęściej nieprawidłowości są obserwowane w obrębie palucha.
Po czym rozpoznać wrastające paznokcie? Objawy to:
- stan zapalny,
- opuchlizna,
- zaczerwienienie,
- ból (zwłaszcza przy ucisku),
- wysięk surowiczy lub ropowiczy.
Objawy wrastających paznokci mogą być na tyle nasilone, że utrudniają codzienne funkcjonowanie.
Jakie są najczęstsze przyczyny wrastających paznokci?
Przyczyny wrastających paznokci obejmują kilka czynników. Są one związane z uwarunkowaniami genetycznymi, w wyniku których płytka paznokcia rośnie ku dołowi. W efekcie wbija się one w okoliczne tkanki, co skutkuje pojawieniem się nieprzyjemnych dolegliwości.
Wiele zależy też od naszych codziennych nawyków. Wrastaniu paznokci sprzyja:
- nieprawidłowe skracanie płytki paznokciowej,
- noszenie niedopasowanego obuwia (z ciasnymi czubkami),
- przeciążenie stóp.
Na wrastanie paznokci narażone są osoby zmagające się z nadpotliwością oraz grzybicą paznokci.
Kto zmaga się z wrastającymi paznokciami?
Wrastające paznokcie to problem, który może dotyczyć każdego. Statystyki pokazują, że najczęściej zgłaszają go osoby przed 30. rokiem życia. Częściej są to panowie. Sporą grupę pacjentów stanowią sportowcy – biegacze, tancerze, narciarze. Wrastanie paznokci jest spowodowane specyficznym typem obuwia, ale także przenoszeniem ciężaru ciała na palce lub urazami.
Kiedy pacjent powinien trafić do podologa?
Pacjent powinien trafić do podologa, gdy tylko zaobserwuje pierwsze objawy wrastających paznokci. Problem z czasem postępuje i powoduje uszkodzenie okolicznych tkanek. W efekcie pojawiają się powikłania. To nie tylko wysokie ryzyko zainfekowania rany (bakteriami, wirusami i grzybami), ale też znacznie poważniejsze schorzenia. Skutki wrastających paznokci to: zwłóknienie tkanek i utrata elastyczności, zanokcica, ropowica, martwica kości palucha. Szczególną ostrożność powinni zachować diabetycy oraz osoby z obniżoną odpornością.
Jak przebiega leczenie wrastających paznokci u podologa?
Leczenie wrastających paznokci ma na celu złagodzenie stanu zapalnego i przywrócenie prawidłowego toru wzrostu paznokcia. Metodę dopasowuje się indywidualnie do każdego pacjenta, uwzględniając wszystkie czynniki (m.in. stopień zaawansowania problemu, objawy).
W Instytucie Podologii w Poznaniu leczymy wrastające paznokcie przy pomocy klamry ortonyksyjnej. Jest ona mocowana do płytki paznokciowej. Pozwala to na zachowanie jej prawidłowego kształtu oraz toru wzrostu.
Drugą metodą jest plastyka wałów okołopaznokciowych. To zabieg z zakresu podochirurgii. W jego trakcie usuwana jest przerośnięta tkanka podskórna i skóra w obrębie wału paznokciowego.
Pomocniczo możemy użyć lasera EVRL. Naświetlanie pozwala złagodzić dolegliwości bólowe i stan zapalny. Warto zdawać sobie sprawę, że leczenie wrastających paznokci może być procesem długotrwałym – im bardziej zaawansowane zmiany, tym dłuższa i bardziej skomplikowana terapia.
Czy u każdego pacjenta konieczna jest plastyka wałów okołopaznokciowych?
Plastyka wałów okołopaznokciowych przy wrastających paznokciach nie jest konieczna w przypadku wszystkich pacjentów. Szczególnym wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu jest częste powracanie problemu. Należy go rozważyć również wtedy, gdy inne metody terapii są nieskuteczne. W Instytucie Podologii nasi specjaliści przeprowadzają dokładne badanie stóp przed ustaleniem planu leczenia.
Jakie rady ma Pani dla pacjentów w zakresie profilaktyki wrastających paznokci?
Profilaktyka wrastających paznokci nie jest trudna, dlatego może ją wdrożyć każda osoba. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na prawidłowe skracanie płytki paznokciowej. Należy robić to na prosto. Nie wolno zaokrąglać brzegów paznokcia lub ich wycinać. Trzeba też zachować ostrożność w posługiwaniu się obcążkami, aby nie doszło do skaleczenia wałów paznokciowych. Zalecam regularnie korzystać z pedicure podologicznego.
Drugim ważnym elementem profilaktyki wrastających paznokci jest noszenie dobrze dopasowanego obuwia. Nie może być ono ciasne – zwłaszcza w obrębie palców. Ucisk powoduje, że płytka paznokciowa zaczyna zaginać się do dołu.
___
Źródła:
- P.P Antończak i in., Wrastający paznokieć – etiopatogeneza, profilaktyka i leczenie zachowawcze, „Przegląd Dermatologiczny” 2015, nr 102, s. 343-348.