Nadpotliwość stóp (hyperhidrosis)
na skutek zmian hormonalnych w organizmie. Nadmierna potliwość występuje częściej u osób nerwowych, żyjących w ciągłym stresie oraz zaburzonych emocjonalnie. Dolegliwości często obserwuje się przy chorobach przewlekłych: cukrzycy, otyłości, schorzeniach neurologicznych i zaburzeniach hormonalnych. Intensywny wysiłek fizyczny związany z pracą lub uprawianiem sportu również zwiększa produkcję potu. Nadmierna potliwość stóp to efekt nieprawidłowej diety (spożywanie dużych ilości ostrych przypraw) oraz codziennych nawyków – w tym noszenia nieodpowiedniego obuwia i braku higieny.
Zachwianie naturalnego płaszcza ochronnego skóry stóp jest przyczyną maceracji i powstawania pęknięć ułatwiających wnikanie w skórę mikroorganizmów chorobotwórczych, wirusów i grzybów. To z kolei jest przyczyną grzybicy paznokci lub skóry.
Wyjątkowo nieprzyjemne jest Bromhidrosis. Nadmierna potliwość stóp jest połączona z nieprzyjemnym zapachem. Odpowiadają za niego mikroorganizmy umiejscowione na powierzchni skóry, które rozkładają łuski naskórka, tłuszcz i inne organiczne składniki potu.
opiera się na doborze odpowiednich preparatów w połączeniu z zabiegami zmniejszającymi aktywność gruczołów potowych. W gabinecie podologicznym dobieramy indywidualne zabiegi na wzmożoną potliwość, a także zalecamy stosowanie skutecznych preparatów do pielęgnacji. Udzielamy wskazówek dotyczących codziennego postępowania. Leczenie nadpotliwości stóp opiera się na:
- codziennej higienie,
- kąpielach z dodatkiem ziół,
- stosowaniu antyperspirantów ze srebrem koloidalnym,
- codziennym zmienianiu skarpetek i noszeniu przewiewnego obuwia.
Skuteczną metodą zwalczania nadpotliwości jest jonoforeza. Zabieg polega na zanurzeniu stóp w wodzie, przez którą przepływa prąd galwaniczny o odpowiednio dobranym natężeniu.
Zabieg jonoforezy na nadpotliwość jest bezbolesny i szybki, trwa około 15-20 minut, w trakcie których można swobodnie rozmawiać czy czytać. Pacjent odczuwa jedynie delikatne mrowienie lub swędzenie w stopach, które ustępuje po kilku minutach.
Zabiegi jonoforezy u podologa połączone z odpowiednią pielęgnacją pozwalają na skuteczne wyeliminowanie nieprzyjemnego problemu.