Jak przygotować się do wizytu u podologa?
Wiedza na temat tego, jak przygotować się do wizyty u podologa, jest bardzo ważna. Dzięki temu nie tylko będziesz czuł się dobrze i komfortowo, ale nie zapomnisz o przekazaniu specjaliście istotnych informacji na temat swojego zdrowia – np. zdarza się, że w stresie nie możesz przypomnieć sobie nazwy zażywanych leków.Podpowiadamy, o czym pamiętać przed wizytą u podologa.
O co może zapytać podolog?
Podolog musi poznać nie tylko objawy, które są przyczyna wizyty w gabinecie podologicznym, ale także ogólny stan twojego zdrowia. Dlatego podczas wywiadu może zapytać o:
- przyjmowane przez ciebie leki,
- choroby przewlekłe,
- poziom glukozy we krwi z ostatnich pomiarów (jeżeli chorujesz na cukrzycę),
- dokuczające ci dolegliwości,
- czas trwania dolegliwości,
- występowanie podobnych dolegliwości w przeszłości,
- zastosowane leczenie przed zgłoszeniem się do podologa (poinformuj o domowych sposobach i stosowanych lekach dostępnych bez recepty),
- przebyte zabiegi chirurgiczne,
- styl życia (aktywność w ciągu dnia, sposób odżywiania się),
- codzienną pielęgnację stóp.
Pamiętaj, aby poinformować podologa o wszystkich przyjmowanych lekach – także suplementach diety i ziołach. Dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie w domu listy z nazwami wszystkich preparatów.
O czym pamiętać przed wizytą u podologa?
Przed wizytą u podologa odśwież stopy w domu. Umyj je pod bieżącą wodą z dodatkiem delikatnego środka myjącego, a następnie dokładnie osusz. Nie mocz ich przez długi czas, ponieważ skóra będzie za bardzo rozmiękczona i rozpulchniona. Zrezygnuj także z nałożenia balsamu lub kremu. Załóż czyste skarpetki i ubierz buty, które nosisz na codzień. Jeżeli udajesz się do podologa na zmianę opatrunku, weź ze sobą dodatkową parę skarpet.
Pamiętaj, żeby przed wizytą u podologa zmyć lakier z paznokci. Dzięki temu specjalista będzie mógł ocenić stan płytki paznokciowej. To jedyny zabieg, który powinieneś przeprowadzić. Nie obcinaj paznokci, nie używaj pumeksu lub tarki, nie korzystaj ze skarpet złuszczających, nie wycinaj samodzielnie żadnych zmian na skórze. W ten sposób możesz sobie zaszkodzić. Jeżeli zajdzie taka konieczność, nasz specjalista wykona pedicure podologiczny.
Jeżeli celem twojej wizyty u podologa jest wykonanie indywidualnych wkładek ortopedycznych, pamiętaj o zabraniu wszystkich butów. Wkładki potrzebujesz nie tylko do obuwia, które nosisz na codzień, ale także do butów do pracy lub treningu. Podobnie jest w przypadku dezynfekcji.
Na wizytę do podologa zabierz ze sobą wyniki wszystkich ostatnio przeprowadzonych badań. Mowa przede wszystkim o testach laboratoryjnych krwi, badaniu mykologicznym lub prześwietleniu kończyn dolnych. Możesz przygotować także listę pytań, które chciałbyś zadać (np. odnośnie stosowanych preparatów do pielęgnacji).
Pamiętaj także, że nie musisz krępować się i wstydzić wizytą u podologa. Dla nas widok stóp objętych zmianami (kurzajkami, grzybicą, odciskami, ranami) jest całkowicie normalny.
Nie oceniamy, nie patrzymy krytycznie. Jesteśmy po to, aby ci pomóc i udzielić wskazówek dotyczących odpowiedniej pielęgnacji.
Jak wygląda wizyta u podologa?
Wizyta u podologa w naszym Instytucie Podologii w Poznaniu składa się z następujących części:
- rozmowa z pacjentem,
- oglądanie i badania stóp,
- przeprowadzenie zabiegu,
- udzielenie wskazówek pielęgnacyjnych i odpowiadanie na pytania pacjenta.
Nie zawsze przeprowadzamy zabieg na pierwszej wizycie. Niekiedy konieczne jest wykonanie dodatkowych testów diagnostycznych (np. badanie mykologiczne), aby poznać przyczynę problemu. Dzięki temu możemy dopasować odpowiednią i najbardziej skuteczną terapię.