5 najczęstszych pytań do podologa
W czasie wizyt nasi pacjenci często zadają nam pytania związane z podologią. Bardzo się z tego cieszymy, ponieważ uwielbiamy dzielić się wiedzą. Wierzymy w to, że edukacja i profilaktyka są najważniejszą częścią naszej profesji. Poniżej przedstawiamy 5 najczęstszych pytań do podologa.
Jak obcinać paznokcie, żeby nie wrastały?
„Jak obcinać paznokcie, żeby nie wrastały” jest najczęstszym pytaniem. Nieprawidłowe skracanie płytki paznokciowej odpowiada za większość przypadków wrastania paznokci. Zastosowanie się do poniższych zasad pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego problemu.
- Nie obcinaj paznokci zbyt krótko
- Nie obcinaj paznokci “na okrągło” – płytka paznokciowa powinna być przycięta równo
- Ostre kanty wyrównaj przy pomocy pilniczka
- Obcinaj paznokcie po kąpieli, gdy płytka paznokciowa jest miękka
Jeżeli masz problem z prawidłowym obcinaniem paznokci, zgłoś się na poradę do naszego Instytutu Podologicznego.
Jakich produktów do pielęgnacji stóp unikać?
Przede wszystkim należy unikać kremów i balsamów, które nie są dedykowane stopom. Błędem jest stosowanie na tę część ciała produktów produktów przeznaczonych np. do pielęgnacji twarzy. Nie zawierają one składników, których potrzebuje skóra stóp – a ma ona swoje specyficzne potrzeby.
Unikać należy także skarpetek złuszczających. Ich celem jest usunięcie zrogowaciałego naskórka. Niestety, obecne w nich substancje nie pozostają obojętne na zdrowe tkanki. W efekcie często dochodzi do podrażnienia i uszkodzenia skóry.
Należy uważać także na wszelkiego rodzaju sole do moczenia stóp. Samo długie moczenie stóp nie jest prawidłowe. W trakcie takiego zabiegu skóra staje się miękka i rozpulchniona, a tym samym bardziej podatna na uszkodzenia.
Jakie objawy są wskazaniem do wizyty u podologa?
Objawy, które są wskazaniem do wizyty u podologa to:
- nadmierne rogowacenie naskórka,
- zaczerwienienie lub obrzęk wokół paznokcia,
- ból podczas chodzenia,
- świąd skóry,
- nadmierne pocenie się stóp,
- nieprzyjemny zapach stóp,
- zmiany skórne na stopach,
- stan zapalny tkanek wokół paznokcia,
- gromadzenie się płynu pod skórą przy paznokciu,
- kruszenie się płytki paznokciowej,
- oddzielanie się paznokcia od łożyska,
- maceracja skóry na stopach (zwłaszcza między palcami),
- zaburzenia chodu.
Warto pamiętać, że wizyta u podologa nie musi wiązać się jedynie z występowaniem nieprzyjemnych objawów. Zalecane jest regularne zgłaszanie się w celach profilaktycznych. U takich osób wykonujemy profesjonalny pedicure podologiczny oraz udzielamy wskazówek dotyczących prawidłowej pielęgnacji.
Jak długo trwa leczenie podologiczne?
Czas trwania leczenia podologicznego zależy od kilku czynników. Do najważniejszych z nich można zaliczyć:
- rodzaj schorzenia,
- czas od wystąpienia pierwszych objawów do zgłoszenia się do podologa,
- przyczynę problemu,
- stopień zaawansowania schorzenia,
- leczenie zastosowane przed zgłoszeniem się do podologa,
- ogólny stan zdrowia pacjenta,
- odpowiedź organizmu na zastosowane leczenie.
Plan terapii podologicznej dopasowujemy indywidualnie do każdego pacjenta. Rozpoczęcie leczenia zawsze jest poprzedzone wnikliwym wywiadem chorobowym oraz badaniem podologicznym (oraz dodatkowymi testami, jeżeli jest to konieczne, np. badaniem mykologicznym).
Czy żółty paznokieć oznacza, że mam grzybicę?
Zażółcenie płytki paznokciowej jest jednym z objawów grzybicy, ale nie tylko. Należy pamiętać, że zmiana zabarwienia może mieć inne przyczyny. Jedną z nich jest odbarwienie po użyciu lakieru do paznokci lub noszeniu hybrydy. Żółty kolor pojawia się także w procesie gojenia po urazie mechanicznym. Może to być efekt długotrwałego palenia papierosów. Żaden objaw nie może być bagatelizowany. Jeżeli zażółcenie płytki paznokciowej pojawiło się nagle, należy przyjść na wizytę do podologa, aby poznać przyczynę problemu. W takiej sytuacji najczęściej wykonujemy badanie mykologiczne.