Co to jest plastyka wałów okołopaznokciowych?
Plastyka wałów okołopaznokciowych jest zabiegiem z obszaru podochirurgii. Jest to jedna z metod na rozwiązanie problemu, jakim są wrastające paznokcie. Przeprowadza się go pod kontrolą chirurga i podologa. Jest on bezpieczny, skuteczny i zapobiega powstawaniu powikłań. Zobacz, jak wygląda plastyka wałów okołopaznokciowych w Poznaniu.
Kiedy potrzebna jest plastyka wałów okołopaznokciowych?
Plastyka wałów okołopaznokciowych jest sposobem na wrastające paznokcie. Nadmiar tkanek wokół płytki paznokciowej jest jedną z najczęstszych przyczyn tego problemu. Podolog kwalifikuje do zabiegu osoby, które:
- zmagają się z wrastającymi paznokciami od dłuższego czasu,
- nie są podatne na inne metody leczenia,
- mają częste nawroty wrastających paznokci.
Plastyka wałów okołopaznokciowych jest wskazana również w sytuacji, gdy wrastające paznokcie wywołują stan zapalny.
Jak wygląda plastyka wałów okołopaznokciowych w Poznaniu?
Plastyka wałów okołopaznokciowych w Poznaniu jest przeprowadzana przez chirurga i doświadczonego podologa. Pacjentowi podaje się znieczulenie miejscowe, dlatego nie odczuwa on żadnych nieprzyjemnych dolegliwości. Wszystkie działania przeprowadzane są na tkankach miękkich – paznokieć i inne okoliczne struktury pozostają nienaruszone. Dzięki temu plastyka wałów okołopaznokciowych jest zabiegiem bezpiecznym i małoinwazyjnym, co pozwala na szybką rekonwalescencję i zmniejsza ryzyko powikłań.
Plastyka wałów okołopaznokciowych polega na wycięciu nadmiaru skóry wokół paznokcia. Usuwana jest także przerośnięta tkanka podskórna. Zabieg trwa około 60 minut. Na koniec lekarz zakłada szwy i opatrunek. Pacjent może od razu wrócić do domu.
Przygotowanie do plastyki wałów okołopaznokciowych
Plastyka wałów okołopaznokciowych jest zawsze poprzedzona badaniem podologicznym. W Instytucie Podologii w Poznaniu najpierw przeprowadzamy rozmowę z pacjentem (pytamy o dolegliwości, czas ich trwania, choroby przewlekłe, przyjmowane leki), a następnie dokładnie oglądamy stopy. Dzięki temu możemy opracować indywidualny plan leczenia, a tym samym
zwiększyć skuteczność i skrócić czas trwania terapii.
Pacjent, który został zakwalifikowany do zabiegu plastyki wałów okołopaznokciowych powinien:
- dzień przed zabiegiem rozpocząć antybiotykoterapię profilaktyczną,
- dzień przed zabiegiem i w jego dniu wymoczyć stopy w nadmanganianie potasu.
Niekiedy może być konieczne dostarczenie wyniku badania poziomu glukozy we krwi oraz posiewu bakteriologicznego. Podolog udzieli pacjentowi wszystkich niezbędnych informacji na pierwszej wizycie przed zabiegiem plastyki wałów okołopaznokciowych.
Plastyka wałów okołopaznokciowych – rekonwalescencja
Rekonwalescencja po plastyce wałów okołopaznokciowych trwa 14 dni. Może się ona wydłużyć, jeżeli pacjent wymaga jeszcze innych zabiegów podologicznych. W tym czasie należy:
- unikać moczenia stopy do momentu zdjęcia szwów,
- zgłaszać się na wyznaczone wizyty kontrolne w gabinecie podologicznym,
- zmieniać opatrunek zgodnie z instrukcją przekazaną przez podologa po zabiegu,
- unikać intensywnego wysiłku fizycznego,
- unikać nadmiernego obciążenia stopy.
Zdjęcie szwów ma miejsce 14 dni po plastyce wałów okołopaznokciowych.