Czy indywidualne wkładki ortopedyczne pomagają?
Wiele osób zastanawia się, czy indywidualne wkładki ortopedyczne pomagają. Wbrew pozorom obuwie, które nosimy na co dzień ma ogromne znaczenie dla naszegoukładu ruchu. Wiele nieprzyjemnych dolegliwości ma swoje źródło właśnie w niedopasowanych butach. Poznaj zalety wkładek ortopedycznych na indywidualne zamówienie.
Co dają wkładki ortopedyczne?
Indywidualne wkładki ortopedyczne:
- zapobiegają koślawieniu się kości piętowej,
- amortyzują śródstopie,
- stabilizują piętę,
- zmniejszają napięcie mięśni,
- zapobiegają deformacjom stóp,
- utrzymują stawy w ich fizjologicznym ułożeniu,
- zmniejszają przeciążenia,
- zwiększają komfort podczas uprawiania sportu,
- zmniejszają zmęczenie stóp.
Wkładki ortopedyczne na indywidualne zamówienie stanowią podporę dla biernych struktur anatomicznych i odpowiednio rozkładają nacisk stóp na podłoże. Dzięki nim mięśnie pracują prawidłowo, a tym samym są lepiej ukrwione i dotlenione. Wkładki ortopedyczne mają udowodnioną skuteczność w leczeniu wielu schorzeń.
Zatem odpowiedź na pytanie, czy indywidualne wkładki ortopedyczne pomagają, brzmi TAK. Korekta ułożenia stóp wpływa nie tylko na stopy, ale na cały łańcuch kinematyczny. Dzięki nim wszystkie stawy są równomiernie obciążone, co zapobiega powstawaniu dolegliwości bólowych, przeciążeniom oraz intensywnym procesom zwyrodnieniowym. Każdy pacjent, który zdecydował się na wykonanie wkładek ortopedycznych odczuwa większy komfort podczas chodzenia.
Kto powinien nosić wkładki ortopedyczne?
Wskazania do noszenia indywidualnych wkładek ortopedycznych to:
- płaskostopie podłużne i poprzeczne,
- ostroga piętowa,
- zapalenie powięzi podeszwowej,
- choroba Haglunda,
- zapalenie ścięgna Achillesa,
- palce młotkowate,
- nerwiak Mortona,
- koślawość lub szpotawość stóp,
- haluksy,
- pronacja lub supinacja.
Indywidualne wkładki ortopedyczne są zalecane również tym osobom, które zmagają się z dolegliwościami bólowymi ze strony układu ruchu (np. kolan, bioder, ale także szyi i barków). O takim zaopatrzeniu powinny pomyśleć też pacjenci ze stopą cukrzycową.
Wkładki ortopedyczne na indywidualne zamówienie a zwykłe wkładki
W sklepach medycznych można kupić zwykłe wkładki ortopedyczne. Czy w takim razie wykonywanie wkładek ortopedycznych na indywidualnie zamówienie ma sens? Oczywiście, że tak. Warto pamiętać, że każdy z nas ma inną stopę – różnią się one kształtem, wysokością sklepienia, a także biomechaniką. Do tego dochodzi jeszcze postawa całego ciała, a także różne schorzenia ze strony układu ruchu. Zwykłe wkładki ortopedyczne nie uwzględniają żadnego z tych czynników. Dlatego nie tylko nie pomagają, ale mogą dodatkowo przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia.
Indywidualne wkładki ortopedyczne wykonane przez podologa są dopasowane do każdej osoby. Uwzględnia się przy tym:
- uwarunkowania anatomiczne stopy,
- postawę,
- aktywność pacjenta,
- rodzaj noszonego obuwia,
- schorzenia przewlekłe.
Przed wykonaniem indywidualnych wkładek specjalista przeprowadza badanie podologiczne. Nie tylko dokładnie ogląda stopy, ale dokonuje ich komputerowej analizy. Instytut Podologii w Poznaniu używa w tym celu podoskopu Footbalance. Na podstawie wyników podolog decyduje o: - grubości i miękkości wkładki,
- materiale wkładki,
- stopniu amortyzacji wkładki,
- podatności na odkształcenia,
- szerokości wkładki.
Wkładki indywidualne do butów można wykonać dla każdej osoby i do każdego rodzaju obuwia.
Jak przyzwyczaić się do noszenia wkładek ortopedycznych?
Konieczne jest przyzwyczajenie stopy do noszenia wkładek ortopedycznych. Na początku nie można używać ich przez cały dzień, ani wykonywać w nich intensywnych ćwiczeń fizycznych. Najlepszym rozwiązaniem jest zakładanie ich na 1–2 godziny dziennie przez ok. 14 dni, a następnie stopniowe zwiększanie tego czasu.
Mimo że stopa nie jest przyzwyczajona do wkładek ortopedycznych, podczas ich noszenia nie powinny występować żadne dolegliwości bólowe. Jeżeli takowe się pojawią, należy skonsultować się z podologiem.