Jak dobrać wkładki ortopedyczne?
Indywidualne wkładki do butów są dopasowywane do potrzeb każdej osoby. Przy ich projektowaniu uwzględnia się wiele czynników: budowę anatomiczną stopy, wady postawy, rodzaj obuwia, codzienną aktywność. To właśnie dzięki temu są tak skuteczne i wspomagają proces leczenia wielu schorzeń. Zobacz, jak dobrać wkładki ortopedyczne.
Gdzie można zrobić wkładki ortopedyczne?
Wkładki ortopedyczne powinny być indywidualnie dopasowane, dlatego nie zaleca się kupowania ich w sklepie ortopedycznym. Te, które są tam dostępne, wykonane są według jednego wzoru – nie uwzględniają zatem deformacji stóp, wad postawy i schorzeń przewlekłych. Bardzo często ich noszenie nie przyczynia się w żaden sposób do poprawy komfortu i stanu zdrowia.
Zatem, gdzie można zrobić wkładki ortopedyczne? U podologa! W naszym Instytucie Podologii w Poznaniu dysponujemy systemem Footbalance, który pozwala nam na precyzyjne badanie podologiczne. Dzięki temu możemy dokładnie przeanalizować stopy i na tej podstawie wykonać wkładki ortopedyczne idealnie dopasowane do potrzeb pacjenta.
Badanie podologiczne i dopasowanie wkładek
Badanie podologiczne jest szybkie i całkowicie bezbolesne. Na początek podolog rozmawia z pacjentem i zbiera wywiad chorobowy. Pytania dotyczą dolegliwości, czasu ich trwania, czynników nasilających i łagodzących, a także ogólnego stanu zdrowia i codziennych aktywności. Następnie specjalista dokładnie ogląda stopy – ocenia ich budowę anatomiczną, kształt i zwraca uwagę na różnego rodzaju nieprawidłowości.
Kolejnym krokiem jest badanie podoskopem. Pacjent staje bosymi stopami na specjalnym podłożu, które umożliwia zbadanie:
- siły nacisku,
- miejsc największego przeciążenia,
- ułożenia ścięgna Achillesa w 3 pozycjach,
- ułożenia stóp.
Analiza komputerowa umożliwia podologowi precyzyjne dopasowanie wkładek ortopedycznych do każdego pacjenta. Dzięki wynikom z podoskopu można zdecydować o:
- kształcie wkładki,
- szerokości wkładki,
- długości wkładki,
- grubości wkładki,
- stopniu twardości materiału wkładki,
- stopniu podatności na odkształcenia,
- stopniu amortyzacji.
Warto zaznaczyć, że wkładki ortopedyczne na indywidualne zamówienie są dopasowywane do obuwia, w którym pacjent chodzi aktualnie Nie można ich przekładać do innych butów. Osoby, które uprawiają sport muszą wykonać osobne wkładki, ponieważ będą one miały zupełnie inne właściwości.
Wykonywanie wkładki ortopedycznej ma miejsce bezpośrednio po badaniu. W trakcie procesu jest ona nagrzewana oraz przykładana do stóp pacjenta i układana na specjalnej poduszce. Następnie zastyga i jest gotowa do użycia. Wszystko trwa zaledwie kilka minut.
Czy na wykonanie wkładek ortopedycznych trzeba mieć skierowanie?
Nie, na wykonanie wkładek ortopedycznych na indywidualne zamówienie nie trzeba mieć skierowania. Wystarczy umówić się na wizytę w Instytucie Podologii. Nie jest wymagane też specjalne przygotowanie – wystarczy wziąć ze sobą obuwie, a także wyniki badań obrazowych stóp (jeżeli takie były wykonywane w ostatnim czasie).