Laser chirurgiczny CO2
Laser chirurgiczny CO2 należy do najnowocześniejszej generacji urządzeń, sterowanych mikroprocesorowo za pomocą czytelnego oprogramowania. Przy jego pomocy mogą zostać usunięte wszelkie łagodne zmiany skórne. Szczególnie użyteczny jest do usuwania brodawek wirusowych (popularnie zwanych kurzajkami), znamion skórnych, bolesnych odcisków. Terapia laserem CO2 jest poprzedzona dokładną oceną stóp przez podologa.
Czym charakteryzuje się laser chirurgiczny CO2?
Laser chirurgiczny CO2 jest zaliczany do laserów ablacyjnych. Ich działanie polega na kontrolowanym uszkodzeniu skóry, poprzez podniesienie temperatury i natychmiastowe wyparowanie z nich wody. Jest to potrzebne do rozpoczęcia intensywnych procesów naprawczych w tkankach.
Laser CO2 wytwarza impulsy o bardzo małej średnicy. Substancjami czynnymi są tutaj cząsteczki dwutlenku węgla. Emitowana przez urządzenie wiązka światła podczerwonego wnika na głębokość 2–3 milimetrów. Dzięki specjalnej rękojeści podolog może nakierować ją precyzyjnie na tkanki, które potrzebują regeneracji.
Leczenie laserem chirurgicznym CO2
Leczenie laserem CO2 jest zalecane osobom, które zmagają się z:
- brodawkami wirusowymi,
- bolesnymi odciskami,
- zmianami skórnymi na stopach.
Zabiegi cięcia, koagulacji i waporyzacji laserem CO2 wykonywane są techniką bezkontaktową emitującą światło promieniowania laserowego. Urządzenie działa bezkrwawo i sterylnie oraz minimalnie narusza okoliczne tkanki miękkie, co znacznie ułatwia proces gojenia i tym samym skraca czas rekonwalescencji. Zabiegi laserem CO2 nie są bolesne dla pacjenta, w razie konieczności dla osób bardziej wrażliwych stosujemy miejscowe znieczulenie. Po zabiegu zaopatrujemy miejsce zabiegowe w opatrunek z antybiotykiem. Rana goi się szybko. Po zabiegu można wrócić do swoich aktywności, jednak należy unikać sportu przez 2 dni.
Efekty leczenia laserem chirurgicznym CO2 są widoczne bardzo szybko. Zwykle wystarcza tylko kilka zabiegów (niektórym pacjentom wystarczą zaledwie dwa naświetlania). Czas trwania terapii oraz jej przebieg jest dopasowywany indywidualnie do każdego pacjenta na podstawie badania podologicznego.