Pacjent onkologiczny w gabinecie podologa. Najczęstsze problemy w obrębie stóp i paznokci
Leczenie przeciwnowotworowe wiąże się z powikłaniami w obrębie skóry i paznokci. Dlatego potrzebna jest kompleksowa opieka podologiczna, dzięki której można poprawić ich kondycję oraz złagodzić nieprzyjemne objawy. Pacjent onkologiczny w gabinecie podologa może liczyć na holistyczne podejście w zakresie pielęgnacji i terapii problemów ze strony skóry stóp i paznokci.
Leczenie onkologiczne a stan stóp i paznokci
Problemy ze strony skóry stóp i paznokci u pacjentów onkologicznych są skutkiem leczenia przeciwnowotworowego. Leki działają nie tylko na nieprawidłowe komórki, ale również na te zdrowe – w szczególności szybko dzielące się komórki skóry i przydatków. Dlatego u Pacjentów onkologicznych obserwuje się różnego rodzaju nieprawidłowości na skórze i paznokciach.
Ponadto leki cytostatyczne są wydalane z organizmu wraz z potem, przez co dochodzi do podrażnienia skóry. Niekorzystnie działa na nią również radioterapia. Naświetlanie uszkadza tkankę łączną, naczynia krwionośne, a także gruczoły łojowe i potowe. Na skutek terapii i ogólnego osłabienia organizmu mogą pojawić się także neuropatie obwodowe, reakcje nadwrażliwości oraz zwiększona podatność na infekcje.
Osoby chore onkologicznie są częstymi Pacjentami gabinetu podologicznego. Dlatego podolog powinien mieć odpowiednią wiedzę, dzięki której może bezpiecznie przeprowadzić zabiegi podologiczne oraz edukować Pacjenta i jego bliskich w zakresie codziennej pielęgnacji.
Z jakimi problemami podologicznymi zmaga się pacjent onkologiczny?
Pacjent onkologiczny może zmagać się z różnego rodzaju problemami podologicznymi w obrębie skóry stóp i paznokci. Objawy zależą od sposobu leczenia przeciwnowotworowego (chemioterapia, radioterapia) oraz ogólnego stanu chorego.
U Pacjentów onkologicznych występują m.in.:
Nadmierna suchość skóry
Osłabienie kondycji skóry wynika z działania leków przeciwnowotworowych oraz ogólnego pogorszenia się stanu zdrowia. Na skutek terapii staje się ona przesuszona, ścieńczona, atroficzna, podatna na uszkodzenia. Zaburzone zostają procesy regeneracyjne. Bardzo często pojawia się zaczerwienienie, świąd, pieczenie oraz nadmierne złuszczanie się naskórka.
Osłabiona skóra staje się bardziej podatna na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Wzrasta też ryzyko pękania skóry, co stanowi wrota do zakażenia.
Wrastające paznokcie
Najczęstszym problemem w obrębie paznokci u Pacjentów onkologicznych jest ich wrastanie. W ich przypadku szybko dochodzi do rozwinięcia się stanu zapalnego wałów okołopaznokciowych. Jest to niebezpieczne ze względu na zwiększoną podatność na zakażenia (na skutek choroby nowotworowej i leczenia przeciwnowotworowego spada odporność).
Onycholiza
Częstym problemem pacjentów onkologicznych jest onycholiza, czyli odklejenie się płytki paznokciowej od łożyska. Jego przyczyną jest przesuszenie łożyska. Charakterystycznym objawem jest białe zabarwienie paznokcia w bocznej części, które postępuje w głąb.
Zgrubienie paznokci
U Pacjentów onkologicznych płytka paznokciowa staje się zgrubiała i twarda. Powoduje to trudności ze skracaniem paznokci. Często osoba chora nie jest w stanie dokonać tego samodzielnie, dlatego potrzebna jest specjalistyczna pomoc.
Zespół ręka-stopa
Jest to erytrodyzestezja dłoniowo-podeszwowa spowodowana przez niektóre leki chemioterapeutyczne. Mechanizm powstawania zmian nie został dokładnie poznany. Jest on prawdopodobnie związany z genami enzymów, które biorą udział w metabolizmie danego leku. Zespół ręka-stopa objawia się mrowieniem, tkliwością skóry dłoni i stóp, obrzękiem i rumieniem. Zdarza się, że tworzą się pęcherzy, a naskórek zaczyna się łuszczyć lub spełzać. Towarzyszy temu silny ból.
Opieka podologa nad pacjentem onkologicznym
Pojawienie się objawów na skórze stóp i paznokciach, które są związane z procesem nowotworowym lub leczeniem przeciwnowotworowym, jest wskazaniem do konsultacji podologicznej. Podolog może zastosować różnego rodzaju metody terapeutyczne dostosowane nie tylko do problemu podologicznego, ale przede wszystkim stanu Pacjenta.
Niezwykle ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry stóp. Podolog może wykonać pedicure podologiczny obejmujący skrócenie płytki paznokciowej oraz opracowanie podeszw stóp, wałów okołopaznokciowych i oczyszczenie hiperkeratoz.
Podolog dopasowuje także preparaty nawilżające i regenerujące do codziennej pielęgnacji. W Instytucie Podologii w Poznaniu zalecamy przede wszystkim produkty z naturalnymi składnikami m.in.
- Serum i maść – zawierające kolagen, olejek z drzewa herbacianego i glicerynę,
- Serum i maść – zawierające naturalny kolagen, aloes, D-pantenol, olej rycynowy i olejek z drzewa herbacianego.
Natomiast przy onycholizie i osłabieniu paznokci Pacjent może zastosować krem z colostrum.
Przy wrastających paznokciach u Pacjentów onkologicznych podolog może podciąć wrastanie i zastosować klamrę tytanową. Udziela także wskazówek dotyczących prawidłowego przycinania paznokci.